Strona główna | Mapa serwisu | English version
Przydatne > Oblicza sponsoringu

Oblicza sponsoringu

 

Rola sponsoringu

Rola sponsoringu w życiu kulturalnym i społecznym ciągle rośnie lecz nadal nie osiąga satysfakcjonującego poziomu. Według danych Telewizji Polskiej S.A.dochody ze sponsoringu w roku 2000 stanowiły jedynie około3,5% całości przychodów. W stosunku do 57,5% dochodu z reklamy oraz niemal 30% z abonamentu jest to naprawdę niewiele. Należy oczekiwać, że w stacjach komercyjnych te proporcje układają się korzystniej dla sponsoringu, również ze względu na brak przychodów z tytułu abonamentu.W przyszłości powinna wzrosnąć pozycja programów sponsorowanych chociażby z tego powodu, że tego typu działalność ma większą akceptowalność niż reklama. Łatwiej przełknąć telewidzowi sympatyczny program opatrzony logo sponsora, niż strawić długie przerwy wypełnione spotami zachwalającymi markowe produkty.

Sponsoring górą

Badania potwierdzają, że konsumenci są przychylniej nastawieni wobec sponsoringu niż innych form promocji. Respondenci uważają, że zarówno reklama jak i sponsoring są w mediach potrzebne lecz to drugie mniej przeszkadza i bardziej niż reklama uatrakcyjnia ofertę programową. Z opinii wynika, że nie jest bez znaczenia czy dany produkt czy usługa pochodzi z firmy, która się udziela na polu sponsoringu czy nie. Co trzeci pytany przyznaje, że chętniej typowałby produkty czy usługi od takiej właśnie firmy. Organizacje wspierające kulturę i sztukę traktowane są jako elitarne, tradycyjne i opiekuńcze, wspierające akcje charytatywne mają opinię opiekuńczych i uczciwych. Firmy zajmujące się sponsoringiem sportu są postrzegane jako zamożne, nowoczesne i nastawione na zysk.
W Polsce po okresie budowania świadomości marek i zachęcania do  zakupu obdarzonego nimi produktów ustał czas utrwalania wizerunku znaków towarowych i podtrzymywnia lojalności klientów. W realizacji tych zadań nieoceniona jest rola sponsoringu.

Efektywny sponsoring

Aby sponsoring przynosił efekty dla obdarowywanego oraz dla sponsora, nie  wystarczy przekazanie pieniędzy. Często wybór wydarzeń jest przypadkowy, a firmy nie mają jasno wytyczonych długofalowych strategii sponsorowania. Dodatkowo przy braku łatwo mierzalnych efektów istnieją wewnętrzne naciski na raczej stosowanie reklamy niż sponsoringu. O wsparciu decyduje gust decydenta lub z braku rozeznania wybierane są liczne podobne imprezy. Prezentacja firmy ginie wtedy w natłoku wielu sponsorów czy przez brak kojarzenia z wizerunkiem organizacji.
Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z opinii profesjonalnych doradców i specjalistycznych instytucji zajmujących się bądź sponsoringiem bądź wybraną dziedziną.
Przykładem takiej relacji jest współpraca Banku Przemysłowo-Handlowego z Krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Specjalna komisja artystyczna decyduje o zakupie prac studentów, które po wcześniejszych wystawach w Polsce i Niemczech trafiają do  placówek banku.

15 powodów, dla których firmy sponsorują:

  •  duża widoczność w mediach,    
  •  kształtowanie postaw konsumpcyjnych poprzez sponsorowanie towarzystw tworzących styl życia i podobnych osób,    
  •  akceptacja produktu/marki poprzez wprowadzenie go boczną furtką pod pretekstem innych wydarzeń,    
  •  emocje towarzyszące sportowi lub rozrywce ułatwiają prezentację i uplasowanie produktu lub marki,    
  •  powiązanie z określonym stylem życia powoduje dołączenie konkretnego przekazu dot. produktu czy marki,     
  •  aktywny dialog konsumenta z marką,    
  •  odróżnienie produktu od produktów konkurencji, poprzez ekskluzywne dotarcie tam, gdzie nie dociera ze swoim przekazem konkurent,    
  •  unikalny podarunek- rozrywka dla odbiorcy,     
  •  przy okazji wydarzeń istnieje możliwość zwrócenia uwagi na konkretne cechy produktu, naświetlenie ich,    
  •  wyższa wydajność kosztowa sponsoringu umożliwia konkurowanie mniejszym firmom z dużo większymi, 
  •  powiązanie z konkretnymi osobami czy zespołami powoduje zwiększone zainteresowanie poprzez udział mediów,    
  •  osiąganie zwielokrotnionych celów,    
  •  powiazanie  z sukcesem- zdrowie, sprawność (sport),    
  •  prestiż powiązany ze sponsorowaną własnością,    
  •  w związku z powyższym otwiera się dostęp do konkretnego segmentu w rozwoju nowych rynków.

MARKETING I SPONSORING SPORTOWY
Warszawskie Towarzystwo Speedwaya
Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!